Aplikácia na učenie angličtiny a iných jazykov – Duolingo (recenzia)

aplikácia na učenie jazykov

Od roku 2012 funguje na trhu aplikácia Duolingo. Za pomerne krátky čas sa stala možno najpopulárnejšou aplikáciou na výučbu cudzích jazykov. Skúsil som ju na týždeň a spísal svoje dojmy.

Ako funguje Duolingo

Najskôr trochu o pozadí, čo nám pomôže pochopiť, ako Duolingo vlastne funguje. Vznikol na báze crowdsourcingu, čo znamená, že jeho obsah, podobne ako napríklad pri Wikipédii, tvoria užívatelia. Biznis model postavili na tom, že niekto mohol pridávať svoje texty, ktoré potreboval za poplatok preložiť a iní užívatelia ich prekladali. Popritom sa formovala vzdelávacia časť aplikácie a napĺňala sa obsahom, ktorý vidíme teraz. Postupne sa aplikácia rozšírila do ďalších krajín a pribúdali aj nové jazyky.

Dnes má Duolingo viac ako 150 mil. registrovaných užívateľov (aj keď drvivá väčšina je zrejme  neaktívna). Funguje ako webstránka, ako aj mobilná aplikácia. Duolingo si vytvoril aj vlastný jazykový certifikát, ktorý stojí 49 dolárov a výsledkom testu je skóre od 1 do 10. Toto skóre si potom môžeš napríklad pridať na LinkedIn, v Amerike ho uznávajú niektoré veľké firmy a univerzity, čiže skôr osloví americké publikum než slovenské.

V ponuke aj čeština, slovenčina zatiaľ chýba

Ak hovoríš anglicky, môžeš sa momentálne učiť až 23 jazykov. Medzi nimi sú aj také, ako hebrejčina či svahilština (druhý najrozšírenejší jazyk v Afrike po arabčine). Na druhej strane tu chýbajú niektoré veľké jazyky, ako arabčina, čínština alebo japončina. Ako Nemec sa napríklad môžeš učiť tri jazyky.

Bez znalosti cudzieho jazyka je učenie pre Slovákov celkom komplikované, keďže slovenčina sa medzi materinskými jazykmi nenachádza. Nájdeme tu aspoň češtinu, z ktorej sa dá učiť zatiaľ iba angličtina. Skúsil som, ale pomerne rýchlo som to s češtinou zabalil.

Úvodný test som napriek celkom slušnej znalosti angličtiny nezvládol veľmi dobre. Nie vždy som napísal správne český výraz. Česká verzia aj nedostatočne zohľadňuje synonymá a má celkom bordel v anglických členoch. Výsledok bol, že som dobabral úvodný test a musel začínať na začiatočníckej úrovni. To pre mňa nemalo žiadny zmysel.

Skúsil som teda nemčinu ako anglicky hovoriaci užívateľ. Z nemčiny si pamätám v podstate len základy. Test som ale spravil o poznanie lepšie a úroveň, na ktorú ma aplikácia zaradila, približne zodpovedá mojich schopnostiam.

Každý užívateľ vidí akýsi „strom“ s jednotlivými lekciami. Tie sú zoradené do tematicky a gramaticky príbuzných zručností. Jednou z najlepších čŕt Duolinga je, že je postavený na gamefikácii – učení hrou. Každá lekcia obsahuje niekoľko typov cvičení. Čím menej chýb urobíš v lekcii, tým rýchlejšie ju prejdeš.

duolingo recenzia - ukážka lekcie

Moje hodnotenie Duolinga – doplnok pre začiatočníkov

Duolingo ma po týždni testovania nijak extra nenadchol, aj keď rozumiem, prečo je taký populárny. Nepochybne má črty, ktoré robia učenie zaujímavé – typy úloh sa obmieňajú, raz priradíš slovo k obrázku, potom nahovoríš frázu, následne frázu prepíšeš, inokedy preložíš. Najviac ma asi bavilo párovať anglicko-nemecké slovíčka. Dobrá je aj funkcia rozpoznávania hlasu, ktorou sa môžeš testovať vo výslovnosti.

Lekcie sú pomerne krátke, čo je dobré, pretože ťa to nestihne nudiť. Prechádzaš ich pomerne rýchlo. Asi najsilnejším aspektom tejto aplikácie je, že za dosiahnuté úspechy dostávaš rôzne odmeny, ktoré môžeš potom za niečo zobchodovať, alebo sa porovnať s inými užívateľmi.

Nie je to niečo, čo by napríklad mňa samo o sebe motivovalo, ale rozhodne to spestrí samotné učenie. Motivácia je vôbec najdôležitejším aspektom učenia a Duolingo sa s touto výzvou vysporiadal viac než dobre.

Tiež sa mi páči, že si môžeš nastaviť, koľko sa chceš za deň naučiť. Sú tu aj notifikácie, posielajú emaily. Priznávam, že to na mňa celkom zabralo a keď som jeden deň vynechal učenie, cítil som sa trochu previnilo.

A teraz, čo sa mi nepáčilo. V prvom rade, lekcie sú na môj vkus príliš jednoduché. Viacero úloh sa dá zvládnuť aj intuitívne bez skutočnej znalosti. To však potom ani nevedie k vytvoreniu znalosti. Efektívne učenie musí byť aspoň trochu namáhavé. Lekcie sa dajú prejsť bez toho, aby som naozaj získal novú slovnú zásobu. Chýba mi tu efekt, ktorý prináša častejšie opakovanie alebo testovanie. Opakovanie či testovanie je tu len dobrovoľné. Našiel som na Youtube chalana, ktorý tento hendikep riešil tak, že keď ho zaujala nejaká veta, urobil si z nej screenshot, aby sa k nej mohol neskôr vrátiť. To je ako skenovať si knihu z Kindle na papier.

ukážka z učenia slovíčok duolingo recenzia

Tiež som mal pocit, že táto aplikácia je vhodná predovšetkým pre úplných začiatočníkov. Neviem, či dokáže celkom presne odhadnúť úroveň tvojich schopností, čím sa musíš potom prebíjať aj kvantom vecí, ktoré už ovládaš.

Tvorcovia Duolinga si inak nechali vedecky otestovať jeho efektivitu. Výskumný tím, ktorému túto úlohu pridelili (čo už z princípu znižuje dôveryhodnosť výskumu) zistil, že počas 26-49 hodín štúdia s touto aplikáciou sa dokáže užívateľ naučiť zhruba toľko, čo za jeden semestrálny kurz na vysokej škole. Zistili však aj to, že lepšie výsledky dosahovali začiatočníci než pokročilí.

Veľmi kritizované (a právom) je aj to, že tu nie je žiadne vysvetlenie gramatiky. To sa vraj už v niektorých kurzoch začína meniť, ale v mojich som nič také nenašiel.

V kontexte týchto vecí sa Duolingo javí vhodný skôr ako doplnkový nástroj. Ale prihliadnúc na jeho pozitíva a že je zadarmo, ho môžem odporučiť. Sú aj iné aplikácie či kurzy (a online kurzy), ktoré môžu pomôcť.

Celkové hodnotenie 6/10

+
Je úplne zadarmoChýba tu slovenčina ako materinský jazyk
Učenie je koncipované ako hra, je zábavnéČeština ponúka zatiaľ len angličtinu a tento kurz v kvalite zaostáva
Aplikácia má hneď niekoľko spôsobov, ktorými ťa motivuje k učeniu – a fungujúNie je tu vysvetlená gramatika
Kvalitná funkcia rozpoznávania hlasuLekcie sa dajú prechádzať aj bez skutočného osvojenia znalosti
Krátke lekcie, dobre štruktúrovanéOpakovanie je dobrovoľné
Aplikácia sa neustále vyvíja, muchy sa postupne odstraňujú a pribúdajú nové kurzyObjavujú sa tu od začiatku frázy, ktoré nepatria v bežnej konverzácii k používaným frázam (napríklad „Tá krava je pomalá“)

Páčil sa ti článok? Sleduj náš Facebook a dostaneš viac informácií, týkajúcich sa online vzdelávania.