...

13 gitarových rytmov, ktoré si zamilujete

Popis kurzu hry na gitaru – 13 gitarových rytmov, ktoré si zamilujete

V tomto online kurze hry na gitaru na vás čaká celkom 16 lekcií, v ktorých sa naučíte hrať na gitaru najpoužívanejšie gitarové rytmy a základné gitarové akordy pre začiatočníkov. Naučíte sa, ako hrať jednotlivé žánre – spoločne s Evou Hosnedlovou zabrúsime do popu, rocku, folku, španielskych rytmov a samozrejme aj mólových melódií. Postupne ovládnete jednotlivé akordy a dokážete na gitaru zahrať trojdobý, štvordobý aj šesťdobý rytmus s trsátkom aj bez neho. Postupne si prejdeme 13 gitarových rytmov, ktoré znejú jednoducho skvele a ich hranie vás bude baviť.

 

Hra na gitaru

 

V kurze sa dozviete:

 • ako hrať jednotlivé gitarové akordy
 • ako hrať jednotlivé žánre a gitarové rytmy
 • ako hrať štvordobý rytmus
 • ako hrať trojdobý rytmus
 • ako hrať šesťdobý rytmus
 • ako hrať na gitaru s trsátkom a bez trsátka
 • ako vybrať ladičku a naladiť gitaru
 • ako vytvárať vlastné gitarové rytmy

 

Dostanete aj cenné rady k nácviku. Naučíte sa vybrať ladičku a vysvetlíme si spôsoby nácviku. Ukážeme si, ako hrať na gitaru s trsátkom aj bez trsátka a ako trsátko vybrať. Predvedieme si držanie ľavej ruky pri hre akordov na gitaru. Vysvetlíme si pojem pražec alebo ako na plynulú výmenu akordov. Dostaneme sa až k vytváraniu vlastných rytmov a predstavíme si spôsoby, ktorými je možné tvoriť vlastné rytmy.

Akonáhle si vysvetlíme a zvládneme zahrať jednotlivé gitarové akordy pre začiatočníkov, pustíme sa spoločne do jednotlivých gitarových rytmov a ich hranie v rôznych žánroch. Naučíme sa ich tak, aby dobre zneli a vedeli sme gitarové akordy pre začiatočníkov zahrať v rôznych obmenách aj v rôznych piesňach.

gitarové rytmy

 

Rytmus č. 1

je prvý z radu najpoužívanejších štvortaktných rytmov. Vysvetlíme si rytmus, spôsob nácviku a do akých žánrov sa tento rytmus hodí. Predvedieme si základné typy úderov pravou rukou dole a nahor. Naučíme sa počítať na štyri doby a začneme s jednoduchými akordmi A dur, A sus2 a A sus4.

Rytmus č. 2

je štvordobý rytmus tzv. „pochodiak“, vhodný predovšetkým do rýchlych pesničiek. Predvedieme si aj jednoduché akordy D dur, F/D a G/D. Nacvičíme si posun rovnakého hmatu akordu po hmatníku do vyšších polôh.

Rytmus č. 3

je štvortaktný rytmus vhodný najmä do pomalších piesní. Sem patria predovšetkým jednoduché a obľúbené akordy D dur, D sus2 a D sus4. Pomalé melódie sa tak naučíme hrať s ľahkosťou gitarového majstra.

Rytmus č. 4

je snáď najpoužívanejším štvortaktným rytmom. Sú to veľmi jednoduché, ale zaujímavo znejúce akordy Ami7 a A 7/6 sus4, ktoré sa naučíme vhodne používať v rôznych piesňach a výborne zahrať.

Rytmus č. 5

je veľmi obľúbený štvortaktný rytmus a je používaný najmä v popu. Doplníme ich pridaním prízvukov na niektoré údery v rytme. Vyskúšame si striedanie úderov len cez basové struny a aj cez všetky struny. Prenikneme do zvukov akordov H add11, A add9 a E dur.

Rytmus č. 6

je rockovejšia varianta predchádzajúceho štvortaktného rytmu s prízvukmi na iných dobách. Základné akordy Emi a Ami dostaneme takzvane z papierových nôt do našich prstov na strunách aj hmatníku a vykúzlime tak uchu lahodiace gitarové tóny.

Rytmus č. 7

je štvortaktný rytmus doplnený perkusívnymi údermi pravou rukou. Vyskúšame si akordy G dur a C add9 – veľmi obľúbená dvojica akordov, ktorá sa najviac používa vo folku aj popu. Tento žáner sa stále vracia.

Rytmus č. 8

je o niečo dlhší štvortaktný funky rytmus hraný na barré akordoch H dur a A dur. Súčasne s ním sa naučíme aj techniku tlmenia ľavou rukou pri hre barré.

Rytmus č. 9

je dlhší štvortaktný rytmus často používaný v popu. K tomu si pridáme aj základné jednoduché akordy G dur, D dur, Emi a C dur. Tento žáner je hojne používaný a my sa ho naučíme hrať v rôznych obmenách.

Rytmus č. 10

patrí k najpoužívanejším trojdobým rytmom. Pridáme si k tomu počítanie na tri doby. Rozoznáme španielsky znejúci jednoduchý akordický postup E dur, F maj7/11/E a G6/E, ktorý sa nám bude hodiť v žánroch horúcich zmyselných južanských rytmov. Budeme hrať tak, že budú naše gitary doslova horieť v južanských rytmoch.

Rytmus č. 11

je ďalším variantom trojdobého rytmu, ktorý je hraný na základných akordoch C dur, Ami, Dmi a G dur. Naučíme sa jej techniku a rôzne varianty a vysvetlíme si, kedy a ako sa dá veľmi dobre tento rytmus použiť.

Rytmus č. 12

je základný šesťdobý rytmus, ktorý je často používaný vo folku a popu. V dvojnásobnej dĺžke na dvanásť dôb sa tiež používa v blues. Pridáme k tomu počítanie na šesť dôb a jednoduché akordy C dur a F maj7. Milovníkov jazzu a blues doslova nadchne.

Rytmus č. 13

je zložitejší a rozhojdanejší šesťdobý rytmus, hraný na mollových akordoch Ami, Ami6 a Ami7. Vedieť veľmi dobre a kvalitne hrať molové akordy, rytmy a melódie je skutočné umenie a my sa to naučíme s ľahkosťou skúseného gitaristu.

Pomocou týchto rytmov sa naučíte hrať akúkoľvek melódiu, ktorá bude znieť veľmi dobre. Naučíme sa najviac používané sprievodné gitarové rytmy, ktoré musí vedieť každý dobrý gitarista. K tomu pridáme základné aj zložitejšie akordy, s ktorými nám gitarové rytmy budú dobre znieť.

V kurze 13 gitarových rytmov, ktoré si zamilujete, sa naučíme základné aj zložitejšie akordy a sprievodné gitarové rytmy:
gitarové rytmy, štvortaktné rytmy, základné typy úderov, počítanie na štyri doby, vysvetlenie rytmu

 • „pochodiak“, posun hmatu akordu po hmatníku do vyšších polôh, voľba žánru
 • štvortaktné gitarové rytmy do pomalších piesní, jednoduché ale zaujímavo znejúce akordy
 • pridanie prízvukov na údery v rytme, striedanie úderov cez basové struny a cez všetky struny
 • rockovejšie varianty s prízvukmi na iných dobách a perkusívne údery pravou rukou
 • dlhší štvordobý funky rytmus hraný na barré akordoch, technika tlmenia, použitie v popu
 • trojdobý rytmus, španielsky znejúci jednoduchý akordický postup a ďalšie varianty
 • šesťdobý rytmus, často používaný vo folku a popu aj hraný na mollových akordoch

 

Lektorkou kurzu 13 gitarových rytmov, ktoré si zamilujete je Eva Hosnedlová. Hudba sa stala jej životnou vášňou. Skladá hudbu ku krátkym dokumentom a hrá v pop-elektronickom projekte Žántí & Zahara. Výučbe a hre na gitaru sa venuje profesionálne niekoľko rokov. Odovzdá vám najviac používané sprievodné gitarové rytmy, ktoré musí vedieť každý gitarista. Naučí vás základné aj zložitejšie akordy, s ktorými rytmy budú skvele znieť.

 

 

Zdieľaj kurz
 • Kurz obsahuje 2 lekcie zdarma
 • Doživotný prístup k lekciám
 • Certifikát o absolvovaní kurzu

Podobné kurzy

Začíname s YouTube, alebo cesta k úspechu Tento kurz je určený pre všetkých, ktorí sa chcú naučiť, ako efektívne využívať YouTube ako nástroj na zdieľanie obsahu, budovanie komunity a dosahovanie...

Kreatívny kurz maľby Majstrovské maliarske umenie V súčasnosti sú možnosti umeleckého rozvoja neobmedzené a internet otvára dvere nespočetným zdrojom inšpirácie a učenia. Online kurz maľby “ Majstrovské maliarske umenie “ ...

Kurz  TravelHacking – Precestuje svet lacno a efektívne Termín Travel Hacking znamená „umenie cestovať lacnejšie a efektívnejšie“ ako bežní cestovatelia. Pri TravelHackingu sa využívajú rôzne stratégie, technológie a triky pre...

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.