Ako prekonať stres pred prezentáciou

ako prekonať stres

Pripravuješ sa týždeň na dôležitú prezentáciu v práci. Starostlivo si poskladáš slajdy, niekoľkokrát si ich ešte doma prejdeš. Cítiš sa odhodlane. Ale potom sa v deň D postavíš pred svoje publikum a zrazu máš sucho v hrdle, srdce ti ide vyskočiť z hrude, trasú sa ti ruky, nedokážeš kontrolovať svoje myšlienky, nevieš si spomenúť, ako máš začať, cítiš všetky pohľady na svojom tele a na svojom potiacom sa čele. Je ti táto situácia povedomá? Ak áno, čítaj ďalej a poradíme ti, ako prekonať stres pred prezentáciou.

Andrej Mažáry je slovenský líder a šampión v rečnení, ktorý podobné pocity sám kedysi zažíval. Ale nedalo mu to a zisťoval, ako prekonať stres z vystupovania. Dnes dokonca učí iných, ako to môžu sami dosiahnuť. Jeho online kurz Prezentačné zručnosti nájdeš medzi našimi kurzami. Trailer ku kurzu:  

Najskôr si treba povedať, že existuje veľký rozdiel medzi trémou a stresom. Tréma je akási energia, ktorú vieme využiť v náš prospech. Keď máš trému, znamená to, že robíš niečo, čo je pre teba dôležité. Mnohí herci či speváci si trému pochvaľujú, pretože vďaka nej dokážu podať stopercentné výsledky. Ak však nevyužiješ potenciál tejto energie vo svoj prospech, prichádza stres. A ten je už problematický.

Tu sú tipy, ako odbúrať stres:

Fyzický prejav

Stres má obyčajne určité fyzické prejavy. Sústreď sa na miesto, kde sa prejavuje tvoj stres. Ak máš sucho v ústach, tak sa napi. Ak máš studené ruky, tak s nimi silno zatras, zahrej si ich. Ak má problém s dýchaním, tak sa trikrát hlboko nadýchni. Sústreď sa na fyzický prejav stresu a skús ho potlačiť.

Dýchanie

Dýchanie je veľmi dôležité. Nadýchni sa tesne pred tvojou rečou (alebo aj počas neho) do bránice. Urob to hlboko a pomaly. Niekoľkokrát to zopakuj. Uvidíš, ako blahodárne to pôsobí na psychiku.


Nahota

Predstav si, že ľudia v publiku sú nahí. Odpútaš tak pozornosť od rozmýšľania nad tým, čo si o tebe myslia. Dôležité je uvedomiť si, že ľudia, ktorí sedia v publiku, ťa nesúdia, nie sú tam preto, aby ťa kritizovali. Oni prišli, aby od teba niečo získali. Prečo by ti chceli zle, ak chcú od teba niečo získať?

Pozitívna vizualizácia

Predstav si ten moment, keď už máš po prezentácii. Ľudia ti tlieskajú po stojačky a sú nadšení z tvojej reči. Táto predstava ti dokáže úplne odbúrať stres.

Tréning

Aj tí najlepší svetoví rečníci nejako začínali a ich začiatky neboli možno veľmi úspešné. Ale tak ako aj pri iných aktivitách, tak aj pri rečnení platí, že tréningom sa človek stáva majstrom. Trénuj si prezentáciu tak často, ako sa ti bude dať. Nevyhýbaj sa možnosti prezentovať pred ľuďmi a časom sa budú nielen zdokonaľovať tvoje schopnosti, ale úmerne s tým aj klesať stres z vystupovania.  

Ak chceš vedieť ďalšie tipy, ako lepšie prezentovať, pozri si náš kurz Prezentačné zručnosti.